П’ять особливостей Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»
Як приймати рішення на зборах співвласників будинку
З 01 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Які основні нововведення Закону, і що чекає українців?
Особливість перша. Зміна схеми управління будинком.
- управління ОСББ;
- управління співвласниками;
- управління управителем, призначеним місцевою владою.
Саме перший варіант - ОСББ, повинен стати основним варіантом управління будинком. Така схема практикується у багатоквартирних будинках країни вже не перший рік і добре себе зарекомендувала.
Другий варіант – управління співвласниками. Вона заключається у зборах власників квартир, на яких вони приймають необхідне рішення. Збори власників наймають управителя, укладають з ним договір, визначають його заробітну плату, видатки на управління будинком і утриманням спільним майном.
Третій варіант – управитель визначається місцевою владою на конкурсній основі.
Особливість друга. Управитель визначається місцевою владою.
Якщо протягом року з дня набрання чинності Закону співвласники багатоквартирного будинку не визначають, хто буде управляти будинком, управління будинком буде здійснюватисяУправителем, який призначається на конкурсній основі виконавчим органом місцевої ради, на території якого розташований багатоквартирний будинок.
Зверніть увагу!
Управитель призначається строком на 1 рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку співвласники будинку письмово не відмовляться від нього, то його повноваження автоматично продовжуються ще на 1 рік.
Особливість третя. Спрощена процедура створення ОСББ
Раніше по Закону для створення об’єднання необхідно було провести установчі збори, на яких повинні були присутні більше 50% власників квартир та нежитлових приміщень, більшість яких повинна була підтримати створення ОСББ.
Новий Закон передбачає ряд суттєвих змін, завдяки яким створення ОСББ стало простіше. Наприклад, якщо на установчих зборах по створенню ОСББ не було набрано необхідної кількості голосів співвласників, то ініціативна група протягом 15 днів з дня проведення установчих зборів повинна провести письмове опитування власників, які не були присутні на зборах та не приймали участь у голосуванні. Якщо за підсумками на зборах та під час письмового опитування вдасться набрати більшість голосів всіх власників будинку – ОСББ буде створено.
Також зазначаємо, що процедура прийняття рішення щодо створення ОСББ та обрання управителя будинку однакова! Відрізняється лише тим, що повідомлення про проведення установчих зборів ОСББ направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів, а зборів співвласникі - не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів.
Попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок ОСББ або уповноваженій співвласниками особі.
Звертаємо увагу!
Частина 5 ст. 5 Закону №417 містить імперативну норму щодо обов’язку попереднього власника будинку передати один примірник технічної документації на будинок і НЕ передбачає можливості його невиконання з причин, наприклад, незбереження (втрати) технічної документації або її відсутності.
Особливість четверта. Більше прав власникам будинку.
Законом передбачено право власності на прибудинкову територію та на ділянку землі, на якій розташований будинок. Якщо на прибудинковій території стоїть незаконний кіоск чи інша мала архітектурна форма (МАФ), то співвласники самостійно вирішують долю цього МАФа.
Все майно, яке придбане за кошти співвласників є спільною власністю (дитячі, спортивні майданчики та ін.).
Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, які мають спільну прибудинкову територію, елементи благоустрою, інженерні мережі можуть створити одне ОСББ.
Раніше рішення приймали члени ОСББ, а тепер всі власники квартир та нежитлових приміщень. Прийняття рішення підраховується по схемі, яку обирають самі власники – або пропорційно частки площі своєї нерухомості від загальної площі всього будинку, або по кількості квартир/приміщень, якими вони володіють.
Також, якщо Ви проживаєте у багатоквартирному будинку, який складається з декількох секцій або під’їздів, за рішенням зборів Ви зі своїми сусідами можете отримати окремі від ОСББ повноваження щодо самостійного прийняття рішень стосовно утримання та обслуговування спільного під’їзду або секції будинку. Наприклад: встановлення домофонів, відеокамер, проведення ремонтних робіт, самостійного прибирання, впровадження енергозберігаючих засобів тощо.
Головна умова - щоб при цьому не порушувалися права інших співвласників будинків!
Особливість п’ята. Скасування ОСББ
Хотілося б зазначити, що за Вашим бажанням, на загальних зборах можна прийняти рішення про ліквідацію ОСББ.
В даному випадку ми повертаємося до першої особливості Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», де співвласники можуть самостійно обрати управителя або управитель буде визначатися місцевою владою на конкурсній основі.