Головна  →  Правова сторінка  →  4 вересня 2014

Спадкування усиновленими та усиновлювачами

Спадкування усиновленими та усиновлювачами

1. У разі спадкування за законом усиновлений та його нащадки, з одного боку, та його усиновлювачі і його родичі - з другого, прирівнюються до родичів за походженням.

2. Усиновлений та його нащадки не спадкують за законом після смерті батьків усиновленого, інших його родичів за походженням по висхідній лінії. Батьки усиновленого та інші його родичі за походженням по висхідній лінії не спадкують за законом після смерті усиновленого та його нащадків.

-  Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене за загальним правилом, на підставі рішення суду (ст. 207 СК України). Мета усиновлення - створити між усиновлювачем та усиновленим відносин, що виникають між батьками та дітьми.

До дітей спадкодавця прирівнюються усиновлені діти, які спадкують саме після свого усиновлювача і вже не вважаються спадкоємцями за законом рідних батьків. Вони вибувають з колишньої сім'ї і не спадкують за відсутності заповіту не лише після своїх батьків, а й інших кровних родичів, а також братів і сестер. Усиновлені та їх нащадки після смерті усиновлювача або його родичів прирівнюються до дітей усиновлювача та їх нащадків. Відповідно - усиновлювачі та їх родичі після смерті усиновленого або його нащадків прирівнюються до батьків й інших кровних родичів усиновленого. Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст.. 255 СК).

Сімейне законодавство не виключає можливості усиновлення лише одним з подружжя. У цьому разі спадкові правовідносини можуть виникнути лише між усиновленим та цим подружжям. Спадкові ж зв'язки між усиновленим та іншим подружжям відсутні.

Так, якщо жінка без згоди чоловіка усиновила дитину, остання буде спадкоємцем за законом після смерті своєї названої матері та її родичів, але не спадкоємцем її чоловіка, оскільки усиновлений у цьому випадку зберігає прав успадкувати спадщину свого рідного батька. Аналогічні наслідки настануть, коли дружина (чоловік) усиновлять дитину і без згоди іншого подружжя, відповідно до умов, передбачених ст.. 120 і ст. 220 СК.

Якщо усиновлення буде скасоване чи визнане недійсним, воно втрачає значення юридичного факту і у сфері спадкування.

3. Якщо за рішенням суду про усиновлення збережений правовий зв'язок між усиновленим та його бабою, дідом, братом та сестрою за походженням, то у разі смерті його баби, діда за походженням усиновлений має право на спадкування за правом представлення, а у разі смерті його брата, сестри за походженням - має право на спадкування як спадкоємець другої черги.

У разі смерті усиновленого його баба, дід, брат, сестра за походженням, з якими був збережений правовий зв'язок, спадкують на загальних підставах.

- У ст. 232 СК України передбачене так зване «неповне усиновлення», коли між усиновленою дитиною та її родичами за походженням - бабою, дідом, братами та сестрами зберігається правовий зв'язок.

Якщо після смерті одного з подружжя або визнання його недієздатним інше подружжя уклало повторний шлюб, а чоловік (чи жінка) у повторному шлюбі бажає усиновити дитину, то дід чи баба дитини з боку померлого подружжя чи того, хто визнаний недієздатним, рідні брати і сестри дитини мають право подати до суду заяву про збереження між ними та дитиною, яку усиновлюють, правового зв'язку.

Якщо збереження правового зв'язку між усиновленою дитиною та її родичами другого ступеня споріднення відповідає інтересам дитини, суд може задовольнити таку заяву.

За вказаних обставин згадані родичі після смерті усиновленого виступають спадкоємцями відповідних черг на загальних підставах.

Солом'янське районне управління юстиції у м. Києві

Перейти до спискуВерсiя для друку

Адміністративні послуги

United24

Корупція має бути помічена