З метою збереження рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослин та попередження правопорушень, пов'язаних із їх незаконним збиранням та реалізацією на території міста Києва розпочато загальнодержавну операцію «Первоцвіт», яка триватиме з 20 лютого по 15 червня 2015 року .
Не хочеш стати співучасником правопорушення – не купуй первоцвіти!
Продаж первоцвітів – це порушення законів України «Про Червону книгу України», «Про охорону навколишнього середовища України» та правил торгівлі. Відповідальність несе не тільки продавець, а й покупець квітів, адміністративна відповідальність передбачена у формі штрафів та стягнення збитків в перерахунку на кожну рослину.
Слід пам'ятати, що торгівля дикорослими рослинами, незалежно від того, були вони зібрані торгуючими чи ні, заборонена на підставі ст. 123 закону України «Про охорону навколишнього середовища» і ст.9 ЗУ «Про рослинний світ». Також правопорушники підлягають відповідальності по ст. 159 КУпАП «Порушення правил торгівлі на ринках» та ст. 160 КУпАП «Торгівля з рук у невстановлених місцях».
Крім цього, торгівлю рослинами заборонено також ст. 64 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища», адміністративна відповідальність за це правопорушення передбачена ст. 88-1 КУпАП «Порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу».
При виявленні порушень законодавства працівниками міліції складатимуться протоколи про адміністративні правопорушення з наступною їх передачею на розгляд відповідним судовим органам. За незаконний збір та продаж первоцвітів у громадян конфісковуватимуть незаконно здобуте та накладатимуть штраф. Крім того, порушники відшкодовуватимуть збитки, завдані навколишньому середовищу.
Підсніжник білосніжний, сон великий та чорніючий, ясенець білий, цибуля ведмежа, горицвіт весняний, білоцвіт весняний, конвалія звичайна, медунка темна, первоцвіт весняний, фіалка запашна, анемона дібровна та розлога, проліска дволиста, місячниця оживаюча, арум Бессера – це не повний перелік первоцвітів, більшість з яких занесена до Червоної книги України.
Найчастіше продаються з рук на стихійних ринках:
- Підсніжник – найпопулярніша рослина, є два види – підсніжник складчастий та білосніжний. Починають цвісти з кінця грудня і до середини березня.
- Сон-трава починає цвісти на початку квітня, найбільше в північній частині України, в зоні Полісся і на придніпровських луках. Сон часто викопують з корінцями і продають в місцях стихійного продажу. Але пересаджування цієї рослини неможливе, тому що коренева система має таку особливість, що не приживається в іншому місці, тож покупців просто обманюють.
- Плауни – невеличкі рослини, що використовуються як декор в місцях продажу ритуальних виробів. З нього роблять вінки і продають у переддень Великодня, у Велику суботу, тому що є традиція робити прикраси для великодніх кошиків. Ця рослина також занесена до Червоної книги
- Мало хто знає, що черемша (Цибуля ведмежа) також занесена до Червоної книги, її популяція різко скорочується, але нею дуже поширена торгівля.
- Ялівець використовують як декор для букетів квітів. Проте тільки частина ялівців охороняється Червоною книгою України, а частина – так званими регіональними списками.
- Крокус росте в Прикарпатті та Закарпатті. Період квітування може тривати від початку зими і до квітня. Ним переважно торгують на заході України. Негативний момент цього, що при збиранні крокусу, на відміну від підсніжника, його висмикують разом із цибулинкою, бо так він довше стоїть і у торгівців є час його продати. Водночас, є крокуси, які продаються у горщиках, - це селекційно виведені рослини, які не потребують захисту та можуть стати альтернативою знищенню крокусів, що ростуть у природних умовах.
Прогулянка до лісу ранньої весни - просто спокуса. Але не поспішайте рвати це чудо! Збирання первоцвітів не дає рослинам можливості утворити насіння, пошкоджуються сусідні квіти, ламаються стебла і бруньки.
Збережемо прекрасні квіти для нащадків!