Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Звертаємо увагу, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця мають право, незалежно від змісту заповіту на обов’язкову частку (половина частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом).
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини, тобто діти.
Згідно зі статтею 1 Конвенції про права дитини, дитиною є кожна людська істота до досягнення нею 18-річного віку, якщо за законом, що застосовується до даної особи, вона не досягне повноліття раніше (наприклад, у разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття – з моменту реєстрації шлюбу; повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини; після набрання законної сили рішенням суду про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності).
Статтею 6 Сімейного кодексу України, встановлено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття, малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років (стаття 31 Цивільного Кодексу України), неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (стаття 32 Цивільного Кодексу України).
Захист прав і законних інтересів дитини відповідно до норм Сімейного кодексу України покладається, в першу чергу, на сім'ю, органи опіки та піклування, прокуратуру, суд.
Звертаючись до нотаріуса необхідно пам’ятати, що правочини від імені неповнолітніх можуть бути посвідчені лише за умови, якщо вони вчинені за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника та з дозволу органу опіки та піклування (підпункт 3.5 пункту 3 Глави 1 Розділ ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5).
Спадщина, яка приймається малолітньою (неповнолітньою) дитиною має певні особливості безпосередньо при заведенні спадкової справи та при видачі свідоцтва про право на спадщину.
По-перше, спадкування є інститутом, в якому спадкоємець вважається власником спадкового майна з моменту відкриття спадщини (за загальним правилом, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців заяву про прийняття спадщини).
Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена. Тому отримання свідоцтва про право на спадщину є правом спадкоємця, яке він може здійснити у будь-який час.
По-друге, дитина вважається такою, що прийняла спадщину, навіть якщо на момент смерті спадкодавця проживала окремо (пункт 4 статті 1268 Цивільного кодексу України).
Неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування.
Батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування (стаття 1273 Цивільного Кодексу України).
Для прийняття спадщини необхідно з відповідними документами звернутися до державної нотаріальної контори або до приватного нотаріуса.
Який перелік документів, необхідно мати при собі для отримання
свідоцтва про право на спадщину?
Звертаючись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, необхідно підготувати наступний перелік документів:
- свідоцтво про смерть спадкодавця;
- документи, подані на підтвердження факту місця відкриття спадщини (довідка житлово-експлуатаційної організації, довідка правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; запис у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідка адресного бюро, довідка райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою);
- свідоцтво про народження дитини та її паспорт (за наявності), довідка про присвоєння індивідуального номеру платника податків дитини;
- документи, за якими встановлюється черга спадкування дитини за законом із (свідоцтва, рішення суду, тощо), або заповіт на ім’я дитини;
- правовстановлюючі документи на спадкове майно;
- довідка ЖЕУ (БК, ОСББ тощо) про наявність зареєстрованих осіб щодо об’єкту житлової нерухомості (якщо у складі спадщини є такий об’єкт);
- звіт (акт) про оцінку майна, здійснену уповноваженим суб’єктом оцінювання;
- заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана та підписана батьками (батьком, матір’ю, якщо помер інший з батьків), що діють від імені та в інтересах малолітньої дитини, або заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана та підписана неповнолітньою дитиною за згодою батьків (батька, матері, якщо помер інший з батьків).
У разі, якщо дитина є спадкоємцем після померлих батька та матері, дитина може отримати свідоцтво про право на спадщину у наступних випадках: після набуття повного обсягу цивільної дієздатності (18 років – повнолітня особа; у випадках, передбачених законом) або після призначення опікуна (піклувальника) відповідно опікуном (дитиною за згодою піклувальника).
Яка вартість оформлення спадщини у приватного нотаріуса та у державній нотаріальній конторі?
Згідно зі статтею 31 Закону, приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та батьками дитини (представниками).
Оплата додаткових послуг правового характеру, що надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дії, провадиться за домовленістю сторін.
Звертаємо увагу, на те, що Указом Президента України «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій» від 10.07.1998 № 762/98 встановлено, що розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншим від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.
Стосовно оформлення спадщини у державній нотаріальній конторі, згідно зі статтею 19 Закону України «Про нотаріат» за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень справляється державне мито. Також, за надання інформації з Державного реєстру прав справляється плата, порядок використання і розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Для оформлення права на спадщину в державній нотаріальній конторі необхідно сплатити:
1) при заведенні спадкової справи:
- одна консультація по спадщині та вимогам до документів, необхідних для оформлення спадкових прав
- складення проекту заяви на прийняття спадщини (один примірник)
- складення проекту заяви про відмову від прийняття спадщини (один примірник)
- виготовлення копій документів (за сторінку) з використанням копіювальної техніки
- складання проекту запиту про витребування відомостей, документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії (один запит)
- складання проекту запиту до фінансових установ про наявність грошових вкладів (один запит)
- направлення нотаріальних документів поштою (1 конверт).
2) при видачі свідоцтва про право на спадщину:
- складання проекту заяви на видачу свідоцтва про право на спадщину (один примірник) - правовий аналіз документів на предмет відповідності чинному законодавству стосовно оформлення права на спадщину на нерухоме майно (один документ)
- правовий аналіз документів на предмет відповідності чинному законодавству стосовно оформлення права на спадщину на рухоме майно (один документ)
- виготовлення (друкування) документів (правочинів, свідоцтв, тощо) (один примірник)
- за проведення перевірки інформації про наявність або відсутність заведеної спадкової справи та виданих свідоцтв про право на спадщину з видачею витягу або інформаційної довідки за даними Спадкового реєстру (п. 3.4 наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 №1810/5 «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр»);
- за проведення перевірки інформації про наявність або відсутність посвідченого заповіту і спадкового договору з видачею витягу або інформаційної довідки за даними Спадкового реєстру (п. 3.4 наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 № 1810/5 «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр»);
- плата за спеціальний бланк нотаріального документа
- за перевірку спеціального бланка нотаріального документа за даними Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів з видачею про це інформаційної довідки (один бланк) (п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 18.02.2010 № 334/5 «Про затвердження розміру плати за користування Єдиним реєстром спеціальних бланків нотаріальних документів та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України»);
- плата за здійснення пошуку відомостей про зареєстровані речові права, їх обтяження на об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (один пошук) (п.1 наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2012 № 1994/5 «Про встановлення розміру плати за пошук нотаріусами відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно»);
- плата за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (один витяг) (п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2012 № 1204 «Про затвердження розміру і порядок використання плати за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та надання інформації із зазначеного реєстру»);
- сплата державного мита за проведення державної реєстрації права власності. (п. х ч. 3 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»);
- за формування у Спадковому реєстрі реєстраційного запису про видачу свідоцтва про право на спадщину або його дубліката з видачею про це відповідного витягу (один запис) (п. 3.3 наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 № 1810/5 «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр»).
Статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» передбачені пільги щодо сплати державного мита, а саме, від сплати державного мита звільняються, зокрема, неповнолітні – за видачу їм свідоцтва про право на спадщину.
Плата не справляється, зокрема, з: інвалідів I та II груп – за всі звернення до Спадкового реєстру; дітей-сиріт – за проведення перевірки інформації про наявність або відсутність посвідченого заповіту, спадкового договору або заведеної спадкової справи, якщо така перевірка пов'язана із заведенням спадкової справи (п. 4.3 наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2011 №1810/5 «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр»).
Таким чином, загальна сума платежів при заведенні спадкової справи або видачі свідоцтва про право на спадщину у кожному випадку різна в залежності від кількості документів, які оформлюються в нотаріальній конторі.
Розміри ставок державного мита та тарифів додаткових платних послуг розміщені на інформаційно-довідковому стенді у всіх державних нотаріальних конторах м. Києва та Київської області.
Оплата при оформленні спадщини здійснюється батьками дитини (представниками) у безготівковій формі через банківські установи.
Солом’янське районне управління юстиції у м. Києві